Máte doma zrkadlo?

Máte doma zrkadlo?

„Mami, čo robíš?“
„Pripravujem sa na seminár pre učiteľov.“
„A o čom im budeš rozprávať?“
„O tom, ako sa obliekať do školy.“
„A môžeš im povedať, aby stále nechodili v čiernom? Je to strašná nuda!“, náš (vtedy deväťročný) syn.

Zabudnite na vnútorné presvedčenia typu „nezáleží na tom, čo mám oblečené, dôležité je to, čo mám v hlave“. Áno, to čo máte v hlave je v škole veľmi dôležité. A aj to čo sa ukrýva vo vašom srdci. Ale to, čo vaši žiaci vnímajú hneď ako sa objavíte vo dverách triedy a to, čo vnímajú počas celej vyučovacej hodiny, je vaše oblečenie. Vnímajú, aký strih a materiál ste zvolili, akú farebnú kombináciu máte, podvedome to vyhodnocujú a predpokladajú vaše reakcie a správanie.
Preto tvrdím a stojím si za tým: pre učiteľa je veľmi dôležité to, aký typ oblečenia si vyberie, aké farby zvolí. Každý učiteľ by mal byť vlastníkom veľkého zrkadla. Takého, v ktorom sa vidí od hlavy po päty a ešte kúsok navyše. A pred odchodom do školy by sa mal pred toto zrkadlo postaviť a skontrolovať sa. Skontrolovať nielen to, či je všetko čisté, neroztrhané, či všetko sedí tak ako má, či niečo nie je príliš úzke alebo široké, príliš krátke alebo dlhé. Mal by sa na seba pozrieť očami svojich žiakov a vnímať, ako vo svojom dnešnom outfite pôsobí: stroho? odmerane? smiešne? veselo? ľahostajne? zanedbane? sofistikovane? rebelsky? priateľsky?
Toto všetko sa dá dosiahnuť oblečením :).
Vezmite si na seba jednoduchý strih, materiál bez štruktúry, tmavú základnú farbu doplnenú bielou. Výsledkom je nuda, strohosť, odmeranosť. Pôsobíte autoritatívne a dominantne. Síce kompetentne, ale v školskom prostredí máte dostatok času svoju odbornosť prezentovať svojím výkonom na vyučovaní. Vneste do takéhoto outfitu život, tvorivosť, farby, štruktúru. Veselá šatka, zaujímavý vzor alebo štruktúra materiálu, výnimočný doplnok, pastelové farby a k tomu neoddeliteľná súčasť každého učiteľa – úsmev na tvári. Ako sa teraz vidíte vo svojom zrkadle?
To najdôležitejšie ale je – buďte sami sebou. Vytvorte si svoj štýl, ktorý hovorí o tom, aká ste osobnosť, aký je váš charakter a vaše záujmy. Štýl, ktorý bude vyhovovať vašej duši a sedieť vašej postave. Štýl, ktorý bude odrážať vašu tvorivosť, váš záujem o samého seba a o svet okolo seba. Štýl, z ktorého bude jasné, že vám záleží na tom, čo máte oblečené. Pretože to je znakom toho, že sa máte radi, že máte radi svoju prácu, že vám záleží na vašich žiakoch a študentoch.
Som presvedčená, že platí čo učiteľ, to osobnosť. A teraz si predstavte, že pred zrakmi našich detí sa počas vyučovania vystrieda štyri až osem osobností, ktoré svoju individualitu vyjadrujú aj svojím oblečením. V žiadnom prípade nebudú môcť tvrdiť „je to strašná nuda!“ .

Pridaj komentár