Dobre oblečená maturita

Dobre oblečená maturita

„Už ráno som odchádzala z domu nervózna, lebo tá sukňa mi bola priúzka. Celý deň som sa namiesto na otázky sústreďovala iba na to, že mám v nej veľké brucho.“ – maturantka Janka

„Prečo ma naši prinútili vziať si kravatu! Keby som si tak mohol rozopnúť gombík na košeli, hneď by sa mi ľahšie dýchalo a rozprávalo.“ – maturant Karol

„To bolo jasné, že nie je pripravený – tak lajdácky oblečeného maturanta som už dávno nevidela!“ – predsedkyňa maturitnej komisie

„Také milé a upravené dievča, asi jej nesadla otázka. Tak sme jej trošku pomohli.“ – člen maturitnej komisie

Či sa nám to páči alebo nepáči, či to chceme alebo nechceme, s naším okolím komunikujeme nielen slovami a rečou tela, ale aj tým čo máme oblečené. Či sa nám to páči alebo nepáči, či to chceme alebo nechceme, naše oblečenie výraznou mierou ovplyvňuje nielen to, ako nás vnímajú a posudzujú, ale aj to ako sa cítime my sami.

Maturita je presne ten okamih, kedy chceme byť kompetentní a sebaistí  a kedy chceme, aby nás vnímali v čo najlepšom svetle, kompetentne a sebaisto.

Niekoľko praktických rád pre maturantky

 1. Kompetentný vzhľad vám najlepšie zabezpečí outfit jednoduchého strihu, z kvalitných materiálov, v striedmych farbách a primeraných dĺžkach. Svoju originalitu prejavte doplnkami.
 2. Vzdušný a strečový materiál nie je na škodu, ale pamätajte: obtiahnuté oblečenie neskryje to čo má ukryť. Ak mi neveríte, odfoťte sa.
 3. Hlboký výstrih a krátka sukňa sú prvoplánové. Doporučujem zahaliť aj ramená.
 4. Vo vysokých opätkoch vyzerajú naše nohy dlhšie, štíhlejšie a krajšie. To je fakt. Idete ukazovať nohy alebo vedomosti? Obujte sa pohodlne a elegantne.
 5. Upravená tvár a vlasy sú podstatné. Doporučujem make-up v štýle „nikto nezbadá, že som namaľovaná“. Ľahký podklad, púder, farba na líška, riasenka a pery zvýrazniť leskom. Pravdepodobne sa budete potiť, možno si aj poplačete (samozrejme od šťastia po úspešnej maturite).
 6. Nezabúdajme na nechty. Dlhokánske nechty s namaľovaným západom slnka si odložte na dovolenku. Každý predsa vie, že sa neviete dočkať prázdnin. Jemná francúzska manikúra podčiarkne vašu pripravenosť ohúriť maturitnú komisiu.

Niekoľko praktických rád pre maturantov

 1. Kompetentný vzhľad najlepšie zabezpečí oblek s košeľou, prípadne kombinácia košeľa, sako a nohavice. Pri slove nohavice zabudnite na rifle, kapsáče alebo skiny.
 2. Škrtí vás golier na košeli? Zožeňte si väčšiu, alebo zvoľte ležérnejší štýl bez kravaty s rozopnutým vrchným gombíkom. Zaujmite netradičnými manžetovými gombíkmi alebo farebnou šatkou vo vrecku saka.
 3. Mať oblek neznamená vytiahnuť zo skrine maturitný oblek svojho otca. Ak poznáte iba ten, verím, že vás oblieva horúci pot. Investícia do kvalitného obleku zo strečového a vzdušného materiálu sa oplatí. Už ste veľkí, isto sa vám zíde aj v budúcnosti :). Nakupujte v obchodoch pre mladých.
 4. Či chcete či nechcete, či je vonku sedemnásť alebo tridsať sedem, k obleku patria poltopánky. Kto vraví, že musia byť trápne čierne? Kedy ste naposledy boli v obchode s pánskou obuvou? Buďte kreatívni, ale prílišnú originalitu vo forme tenisiek, sandálov, šľapiek alebo kanád si nechajte na pomaturitné oslavy – tam to ocenia aj členovia maturitnej komisie.
 5. Jednoduchý strih, kvalitný materiál, striedme farby, primerané dĺžky. Svoju originalitu prejavte doplnkami.
 6. Umyté a upravené vlasy podčiarknu vašu dokonalosť v hornej partii, upravené nechty spolu s náramkovými hodinkami upútajú trochu nižšie. nepodceňujte detaily.

Niekoľko praktických rád pre každého

 1. „Cítiť sa dobre vo svojej koži“ je veľmi  dôležité – myseľ sa sústreďuje iba na podstatné veci a pozornosť nie je rozptylovaná nepohodlím, do hlavy prúdi dostatok krvi a kyslíka – coqito ergo sum.
 2. Vyberte si oblečenie, ktoré máte radi a ktoré na vás vyzerá výborne. Najlepšie také, ktoré vyjadruje vašu osobnosť.
 3. Urobte si test maturitného oblečenia – oblečte si ho aspoň na hodinu, choďte v ňom, seďte v ňom, otestujte si, či v ňom vydržíte keď bude vonku sedemnásť aj tridsaťsedem stupňov. Každá maličkosť je dôležitá, precíťte ako sa v ňom cítite.
 4. Oblečenie má byť čisté, voňavé a neroztrhané. Dajte svetu najavo, že vám na sebe záleží. To znamená, že vám záleží aj na ostatnom a ostatných.
 5. Úsmev a dobrá nálada sú najkrajším doplnkom.

Niekoľko praktických rád aj pre skúšajúcich

  1. Podporte vašich maturantov. Pastelové farby hovoria o ochote počúvať a komunikovať s empatiou.
  2. Môžete sa správať kamarátsky, ale vaše postavenie je hierarchicky vyššie ako postavenie vašich študentov. A o tom by malo vypovedať aj vaše oblečenie. O kúsok bližšie ku konzervatívnej elegancii.
  3. Cíťte sa pohodlne, bezpečne a mimoriadne. Taký potom bude aj každý okamih vášho skúšania – pohodlný, bezpečný a mimoriadny.
  4. Úsmev a dobrá nálada sú najkrajším doplnkom.

Na záver si dovolím parafrázovať Coco Chanel:  Keď odídete z maturitnej miestnosti a každý si bude pamätať iba to, ako sa s vami cítili a vôbec si nebude pamätať to, čo ste mali na sebe, boli ste dobre oblečení!

zverejnené v: Dobrá škola máj 2014

Pridaj komentár